A díszkertbe, vagy a közterületek balkonládáiba számos olyan növény beültethető, ami zöldségként, gyümölcsként, fűszerként is fogyasztható amellett, hogy díszítenek is. Ezek a kettős hasznosítású növények kiválóak arra, hogy egy díszkert elinduljon a „haszonkertesedés” irányába. Érdemes például megkóstolni a sarkantyúka levelét, és virágát, melyek kellemesen fűszeresek.
Tapasztaljuk, hogy ritkán telepítenek ehető növényeket városi parkokba, kevésbé szennyezett közterekre. Jó lenne ennek teret adni, és meghonosítani az ehető termésű fásszárú növények ültetését a már meglévő közparkokban, illetve elvként való beépítését az új városi zöldfelületek tervezésének szempontjai közé.
Fontos az élelmiszertermelésről való szemléletformálás, és jó lenne, ha a városi ember is megtapasztalhatná a helyben termett és saját maga által szüretelt fűszernövény, zöldség és gyümölcs élményét.
A telepítésen kívül fontos, hogy a szemléletformálás és figyelemfelkeltés miatt készüljön kommunikációs kampány a programról. A frissen elültetett és a már meglévő ehető növényekről egy digitális adatbázisba kerüljenek fel az információk, aminek a segítségével a lakosok tájékozódhatnak az egyed helyéről, termőidőszakáról.
Kétségtelen, hogy a közvetlen környezetünk, s annak élhetőbbé tétele foglalkoztatta leginkább a hálaadási rendezvényünkön részvevőket.
S a javaslatok közül is kiemelkedik a közösségi kertek, a közparkokban kialakított ehető díszkertek gondlatköre.
Természetesen voltak még javaslatok, mint például:
Általános iskolások bevonása a környezetvédelemre;
Által-ér, Galla-patak kitakarítása, revitalizációja;
Egy kirándulóhely rendbetétele;
Felelős állattartás népszerűsítése;
Lakókörnyezet virágosítása;
Kukák készítése, kihelyezése;
Családi kerékpározás meghatározott tevékenységgel összekötött programmal.